Farklı m2'lerde zengin mimari çeşitleriyle üretim imkanımız olduğunu unutmayın!

Batıkent Mh. Vehbi Dinçerler Cd. No: 26/A Şehitkamil / Gaziantep
Bize Ulaşın: +90 535 520 31 57

Prefabrik Ev ve Çelik Ev Farkı

Prefabrik ev ve çelik ev farkı, bu iki yapı tipi arasında seçim yapmakta zorlanan kişiler tarafından merak edilmektedir. Yapı türleri birbirine benzer, ancak bazı özellikler bakımından birbirlerinden ayrılırlar.

Prefabrik ev ve çelik ev farkı ortaya konduğunda kişiler, ev türlerinden kendi isteklerine daha uygun olanı seçebilir hale gelirler. Günümüzde özellikle yüksek deprem riski barındıran bölgelerde kullanılma sıklığı artan iki ev tipi de avantajlıdır. Ancak çeşitli faktörler ve kişilerin isteklerine göre, bir yapı tipi diğerinden daha mantıklı hale gelebilir.

Prefabrik Ev ve Çelik Ev Nedir?
Prefabrik evler; yapı elemanları fabrikada üretildikten sonra, daha önceden kararlaştırılan ve montaj için uygun görülen sahaya monte edilen yapılardır. Konteyner ev olarak da bilinir. Yapım aşamasının oldukça kısa ve az maliyetli oluşu, konteyner evleri tercih edilebilir kılmaktadır.

Çelik evler ise, çelik profillerden oluşan örgü sistemleriyle inşa edilir. Çeliğin sağlam, esnek, hafif ve uzun ömürlü oluşu; çeliği ev yapımında avantajlı bir konuma getirir. Çelik ev fiyatları da, çeliğin aynı zamanda ucuz bir metal oluşu sebebiyle betonarme yapılara göre düşüktür. Çelik evler, depreme karşı oldukça dayanıklıdır. Hafif olan çelik madeni, yapının ağırlığının az olmasını sağlayarak deprem anında evin üstüne binen yükü düşürür. Çelik yapılar da tek, çift veya üç katlı olabilir. Evler; arsa yapısına, iklim koşullarına, kullanıcıların istek ve beklentilerine göre düzenlenerek teslim edilir.

Prefabrik Ev ve Çelik Ev Farkı Nelerdir?

  • Prefabrik evler ve çelik evler tekrar sökülüp takılabilirler. Evin sökülmesi veya tekrar takılması esnasında bazı fireler meydana gelebilir.
  • Ses ve ısı izolasyonu bakımından çelik yapılar, prefabrik yapılara göre daha avantajlıdır.
  • Konteyner evlerde taşıyıcı görevini duvar panelleri üstlenirken, çelik evlerde bu görev çelik karkas duvar panellerin ve kolonlarındır.
  • Depreme karşı dayanıklılıkları sayesinde, ülkemiz ve deprem kuşağındaki diğer yerleşim yerlerinde gün geçtikçe daha sık talep görmektedirler. Ancak prefabrik evler, çelik evlere göre daha çabuk ve kolay aşınırlar. Düzenli bakım yapılması gereklidir. Çelik evlerde ise kısa aralıklarla bakıma gerek yoktur. Çelik yapılar, çeşitli iklim ve hava koşullarına karşı son derece dayanıklıdır.
  • Kurulum süresi, prefabrik yapılarda çelik evlere göre daha kısadır.

Prefabrik ev ve çelik ev dezavantajları incelendiğinde kişiler, kendilerine uygun olan yapı tipine doğru bir şekilde karar verebilirler. “Prefabrik ev mi çelik ev mi?” sorusunun yanında en çok sorulan sorulardan biri de “Çelik ev mi betonarme ev mi?” sorusudur. Bu sorunun cevabı da; kişilerin beklentilerine, bütçelerine, arsa yapılarına göre değişebilir.